دات نت نیوک

معرفی جشنواره یاد یار مهربان و پیشینه جشنواره

دریافت بروشور راهنما

پس از برگزاری 12 دوره نمایشگاه یاد یار مهربان که از سال 1382 آغاز شده و تا سال 1393 ادامه یافته بود، در پاییز سال گذشته تصمیم گرفتیم سیزدهمین دوره را به صورت جشنواره ی برگزار کنیم. ایده ی اصلی در برگزاری به شکل جشنواره ای، برعکس دوره های پیشین، انتخاب کتاب با خود دانش آموزان بود. در سال 1394 در نخستین گام از میان حدود 27000 کتاب ثبت شده در دبیرخانه ی جشنواره، حدود 1200 کتاب را براساس استانداردهای کیفی مصوب (با تأکید بیشتر روی جذابیت) کمیته‌ای زیر نظر شورای یاد یار مهربان و آموزش و پرورش انتخاب کرد. پس از بارگذاری اطلاعات و تصویر جلد کتاب ها در وبسایت جشنواره، عملاً کار ثبت کتاب های درخواستی دانش آموزان در وبسایت جشنواره آغاز شد. در سال 1394 با همراهی معلمان و مدیران مدارس، فرم های ثبت کتاب را دانش آموزان تکمیل و معلمان و رابطان محترم مدارس در سایت بارگذاری کردند. امسال در دومین تجربه ی برگزاری جشنواره، با زیرساخت مهیا شده، ثبت کتاب ها برعهده‌ی هر دانش آموز است که با ثبت نام و تشکیل پروفایل اختصاصی در وبسایت این کار را  انجام می دهند. برای آشنایی با شیوه ی ثبت نام و ثبت کتاب ها حتماً قسمت راهنما را کامل و با دقت مطالعه کنید.
 سال گذشته در این جشنواره، شهرداری تهران به دانش آموزان مقطع متوسطه ی اول (پایه های هفتم و هشتم) تا سقف        20 هزار تومان کتاب اهدا کرد. پس از ثبت کتاب ها در بهمن ماه، بیش از 450 هزار جلد کتاب برای این دانش آموزان تهیه شد و در اسفند ماه، کتاب های انتخاب شده ی هر دانش آموز، آماده و به بیش از 1000 مدرسه ی متوسطه ی اول ارسال شد.
 تعداد زیادی از مدارس و دانش آموزان پس از دریافت کتاب ها، از ابتدای فروردین ماه تا پایان اردیبهشت ماه در مرحله ی اقدامات و فعالیت های درون مدرسه نیز مشارکت کردند و با تولید بیش از 2000 اثر مرتبط با کتاب های انتخاب شده، در بخش رقابتی جشنواره شرکت کردند که پس از بررسی و داوری آثار، از برگزیدگان در همایش اختتامیه تجلیل به عمل آمد. این برگزیدگان با شرکت در اردوی تفریحی اختتامیه، علاوه بر گذراندن یک روز شیرین و مفرح، هدایای نفیسی؛ از جمله سکه ی بهار آزادی، تندیس جشنواره و کارت هدیه دریافت کردند.
اکنون دوره ی دوم جشنواره پیش روی شماست. در این دوره، علاوه  بر دانش آموزان پایه ی هفتم و هشتم، دانش آموزان پایه ی نهم هم فرصت دارند در جشنواره شرکت و کتاب های مورد علاقه ی خود را ثبت و دریافت کنند. امسال برآنیم تا با توجه به تجربه ی سال گذشته و زمان مناسب باقیمانده تا پایان سال تحصیلی، علاوه بر تهیه و ارسال به موقع و منظم کتاب های درخواستی شما، مرحله ی رقابتی و مسابقات مختلف درباره‌ی کتاب ها را با مشارکت شما دانش آموزان، پربارتر از سال گذشته اجرا کنیم.
برای ثبت نام و شرکت در جشنواره کافی است مطابق راهنمای موجود در این ویژه نامه، به وبسایت جشنواره مراجعه کنید، اما این وبسایت فقط برای ثبت نام و ثبت کتاب های درخواستی نیست. پس از پایان زمان ثبت کتاب ها، برنامه و شیوه نامه ی اجرای مسابقات مختلف و فعالیت های باشگاهی، روی همین وبسایت گذاشته می شود. امسال می خواهیم با اجرای برنامه ها در قالب وبسایت، امکان مشارکت در بازی ها و مسابقات مربوط به کتاب ها را برای همه ی دانش آموزان فراهم کنیم. بنابراین، فراموش نکنید پس از پایان ثبت کتاب ها نیز هر روز به وبسایت جشنواره به نشانی www.yym.ir سر بزنید تا در جریان آخرین اخبار، اطلاعات و برنامه های جشنواره قرار بگیرید.

برگزارکنندگان و حامیان جشنواره