دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

نجوم برای همه

06 خرداد 1396 12:55 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
نجوم برای همه

نجوم برای همه
نویسنده: دکتر استفن پی ماران
مترجمان: منصوره جلیل خانی، مهسا طاهری
ویراستار علمی: دکتر محمد تقی میرترابی
انتشارات ایران شناسی


درباره نویسنده
دکتر ماران یادگیری نجوم را از پشت‌بام‌های بروکلین و در یک زمین گلف متروک در فاصله‌ی دوری از برونکس آغاز کرد او مدارک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در نجوم از دانشگاه میشگان دریافت کرد.
اوبا 36 سال سابقه در برنامه فضایی  توانست،  در سال 1999 م  جایزه‌ی کلامپک‌ رابرتز انجمن نجوم  pacific   را، برای « سهم برجسته‌اش در درک و شناخت عموم از نجوم» دریافت کندو در مارس سال 2000 اتحادیه‌ی بین‌الملی نجوم، یک سیارک (سیاره‌ی کوچک 9767) را به افتخار او استفن ماران نام نهاد.  

 


نجوم برای همه مجموعه‌ای کامل از مفاهیم مهم و اساسی علم نجوم است. که با بیانی ساده و قابل فهم برای مخاطبان علاقه‌مند به نجوم با هر سطحی از معلومات ارائه شده است. این کتاب یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشنایی با دنیای شگفت‌انگیز و بی انتهای نجوم است. در این کتاب به تمامی موضوعات مهم و بنیادی این علم، از جمله آشنایی با آسمان و صور فلکی، خورشید و سیارات منظومه‌ی شمسی، ستاره‌ها و کهکشان‌ها، اجرام اعماق آسمان و...، همچنین معرفی ابزار و راه‌های ارتباط با گروه‌های نجومی، آشنایی با کتاب‌ها و سایت‌های مرتبط پرداخته شده است.
 در این کتاب نویسنده به خوبی مخاطب خود را می‌شناسد. نکات مهم درجاهای مناسب برجسته شده‌اند.

بر طبق یک قانون نانوشته، ستاره‌های درخشان‌تر یک صورت فلکی با یکی از
 حروف الفبای یونانی مشخص می‌شده‌اند، یونانی‌ها مبدع این شیوه بودند و
 تمدن‌های بعدی آن را پاس داشتند. در هر صورت فلکی، درخشان‌ترین ستاره
 را آلفا می‌نامیدند، نیز اولین  حرف الفبای یونانی؛ ستاره‌ی درخشان بعدی بتا بود؛
 دومین حروف الفبای یونانی و به همین ترتیب تا امگا،آخرین حرف از حروف
 الفبای 24 تایی یونانی.


گفت‌گو با دکتر محمد تقی میرترابی

دکتر محمدتقی میرترابی
عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه الزهراء
پژوهشگر مقیم, پژوهشکده نجوم مرکز پژوهش‌های بنیادی
اختر فیزیک- ساختار و تحول ستاره‌ها-ماده میان ستاره‌ای


 جناب آقای دکتر میرترابی لطفا مختصری درباره‌ی زمینه‌ی فعالیت‌هایتان بفرمایید؟
زمینه اصلی فعالیت من نجوم و اختر فیزیک و کیهان‌شناسی است. همه این رشته‌ها بخش‌هایی از دانشی است به نام فیزیک، هدف فیزیک کشف رازهای طبیعت اطراف ما و ساختن مدل‌های ریاضی از موجودات طبیعی است که به کمک آن به می‌توان وقایعی را که در اطراف ما رخ می‌دهند پیش‌بینی و اندازه گیری کرد. موضوع علم نجوم آسمان بالای سر ماست. از قدیم آسمان مورد توجه انسان بوده است. انسان همواره می‌خواسته بداند ستاره‌ها و سیارات چگونه در آسمان معلق هستند و چگونه حرکت می‌کنند؟ ابعاد عالم چقدر است و ستاره‌ها و سیارات در چه فاصله‌ای از ما قرار دارند؟ آیا موجود زنده دیگری هم چون بشر در کرات و سیارات دیگر زندگی می‌کند؟ این‌ها از جمله سوالاتی هستند که قرار است دانش نجوم و اختر فیزیک و کیهان شناسی به آن‌ها پاسخ دهند.

 در دوران کودکی و نوجوانی چه کتاب‌‌هایی می‌خواندید؟ و تحت تاثیر کدام نویسنده‌های آن دوران بودید؟
بیشتر مطالعات من در زمینه کتاب‌های علمی مخصوصاً کتاب‌های فیزیک و ریاضی متمرکز بوده است در زمان دبیرستان خیلی به علم مکانیک ( علم شناخت حرکت اجسام) علاقه‌مند بودم. از بین منجمان و فیزیک‌دانان معروف گالیله را به خاطر جسارتش در سنت شکنی و بیان بی‌پرده قوانین فیزیکیT علی رغم مخالفت جامعه آن روز و ماکس پلانک را به خاطر تعهدات اخلاقیش خیلی دوست داشتم.


آیا در طی روز یا هفته فرصتی برای مطالعه دارید؟ معمولا چند ساعت؟
شغل اصلی من خواندن، تحقیق کردن و نوشتن است. بنابراین ساعات زیادی را صرف مطالعه می‌کنم. معمولاً در طول روز به طور متوسط چهار تا پنج ساعت با کتاب و دفتر سر وکار دارم.

اگر بخواهید خواندن زندگی‌نامه‌ای را به بچه‌ها پیشنهاد دهید، زندگی‌نامه‌ی چه کسانی است؟
همان‌طور که قبلا گفتم گالیله منجم ایتالیایی زندگی پرفراز و نشیبی داشته که معمولاً باید برای دانش‌آموزان جالب باشد از بین دانشمندان ایرانی ابوریحان بیرونی نمونه یک متفکر جدی با پشتکار و علاقه‌مند به علم است که خواندن زندگینامه او مخصوصاً برای آن‌ها  که می‌خواهند وارد این عرصه شوند خیلی مفید خواهد بود.
آخرین کتابی که نگاشته‌اید را به مخاطبان نوجوان ما معرفی بفرمایید.


کار من معمولاً نوشتن کتاب به معنی که نویسندگان ادبی
می‌نویسند نیست. بیشتر متون علمی به روز به شکل مقالات متشر می‌شوندآخرین مقالاتی که من نوشته‌ام در زمینه اختر فیزیک ستاره‌های فعال بوده است.


چه راهکاری برای کتابخوانی نسل نوجوان پیشنهاد می‌کنید.
با ظهور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نه تنها کتاب و کتاب‌خوانی بلکه نوع مناسبات و ارتباطات اجتماعی کاملا متحول شده‌اند. نسل جوان ما به خوبی خود را با این تحول جهانی سازگار کرده و امروزه ایرانی‌ها یکی از پرکارترین ملت‌ها در زمینه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند. هر چند که تشویق نوجوانان برای ارتباط برقرار کردم با فرم‌های سنتی کتاب‌خوانی هم چنان مفید است.


یک کتاب از شما با عنوان «نجوم برای همه» در جشنواره از انتخاب‌های بچه‌ها بوده است. آیا خودتان این کتاب را برای گروه نوجوان هم مناسب می‌دانید؟
کتاب نجوم برای همه برای منجمان آماتور نوشته شده و علی الاصول برای همه طیف‌های جامعه قابل استفاده است. البته اگر کسی بخواهد در مدرسه نجوم درس بدهد کتاب‌های مفیدتری در دسترس‌اند. اما برای کسی که به نجوم صرفا  از سر علاقه نگاه می‌کند و دوست دارد در ساعات فراغت خود نجوم بخواند کتاب « نجوم برای همه» کتاب مناسبی است.


 لطفا یک جمله درباره‌ی کتاب و کتابخوانی بفرمایید.
جملات زیادی در مورد کتاب گفته و نوشته من خیلی ادیب و خوش قریحه نیستم اما شاید بهترین جمله این جمله علی(ع) باشد
                              ”کتاب باغ و بوستان فرزانگان است”

 

 

 

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.