دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

گفتگو با عبدالرضا اکبری

08 اردیبهشت 1396 12:33 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
گفتگو با عبدالرضا اکبری

روازنه معمولاً چند ساعت مطالعه می‌کنید؟
 ساعات مطالعه‌ام متغیر است، گاهی دو ساعت، گاهی بیش‌تر و لی هیچ‌گاه مطالعه را ترک نمی‌کنم.

از کتاب‌های دوران نوجوانی‌تان بفرمایید؟  
خوب است مروری به گذشته بزنیم. در آن زمان یک سری کتاب‌های جبیبی با موضوع کاراگاهی پلیسی بود که دنبال می‌کردم و از شخصیت‌های آن کتاب‌های پلیسی هنوز لاوسون و سامسون را به یاد دارم، که شخصیت‌های محبوب در کتاب‌های دوران کودکی من بودند. چنین کتاب‌هایی  من و گروه همسالانم را به کتابخوانی تشویق می‌کرد. پس از آن کتاب‌هایی در همان اندازه و قطع جیبی از نویسنده‌های خودمان (ایرانی‌ها)، منتشرشد و به مطالعه آن‌ها پرداختم. از نویسندگان ایرانی کتاب‌های صمد بهرنگی و صادق هدایت و... را مطالعه می‌کردم. کتاب‌های کانون و پرورش فکری کودکان و نوجوانان در زمان نوجوانی من  کم حجم و پر محتوا بودند و شامل موضوعات مختلفی می‌شدند. قصه‌ها و داستان‌های کوتاه و فیلم نامه‌ها را دنبال می‌کردم. از سن 14 و 15 سالگی که وارد حرفه‌ی تئاتر و بازیگری شدم، خب بیشتر به مطالعه‌ی نمایشنامه‌ها و رمان‌هایی که قابلیت نمایش داشت پرداختم. آن روز‌ها از نمایشنامه‌های ایرانی، آثار گوهر مراد و استاد بهرام بیضایی را مطالعه می‌کردم.  


آیا نویسنده‌ای بوده که تاثیر ویژه‌ای بر شما گذاشته باشد؟
کتاب معمولا تاثیر خودش را می‌گذارد و این که چه نویسنده‌ای را ! به خاطر می‌آورم در آن ایام کتاب‌های صادق هدایت بسیار تاثیر گذار بود و قشر جوان هم خیلی از کتاب‌هایش را می‌خواندند و بعضا هم یک سری تاثیرات نامطلوب و  ناگوار در پی داشت، که متاثر از آن دید مایوسانه‌ی صادق هدایت نسبت به زندگی بود، گاهی نوجوانان ساعت‌ها در دنیای مجازی به دنبال مطالب حاشیه‌ای هستند در حالی که از این فضا می‌شود استفاده‌ی مناسب کرد.

 

 برای بهره‌گیری درباره‌ی مطالعه و کتابخوانی در فضای مجازی برای مخاطبان نوجوان ما چه پیشنهادی دارید؟
همان‌گونه که خودتان هم اشاره کردید شبکه‌های مجازی سرشار از مطالب متنوع و مختلف هستند. نوجوانان می‌توانند بر اساس علاقه‌ی خودشان، منبع و ماخذ کتابی را پیدا کنند. برای مثال نام انتشارات، نویسنده و آثار دیگر او... ولی متاسفانه تعداد زیادی از نوجوانان ما مجذوب مطالب حاشیه‌ای و تکراری و دم دستی روزمره شده‌اند که این باعث می‌شود از اصل مطلب دور بمانند. دنیای مجازی و اینترنت وسیله‌ی خوبی برای جست‌و جو و پیدا کردن منبع اصلی کتاب است که در هر زمان و مکانی از دنیای امروز قابل دسترس است.

 

                                            

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.