دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

لطیفه ‌های ورپریده اثر فرهاد حسن‌زاده

06 اردیبهشت 1396 11:59 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 1 با 1 رای
لطیفه ‌های ورپریده اثر فرهاد حسن‌زاده

لطیفه ‌های ورپریده
نویسنده: فرهاد حسن‌زاده
تصویرگر: حمید بهرامی
نشر پیدایش

 

فرهاد حسن‌زاده
متولد 1341
نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار، طنزنویس

 

 فرهاد حسن‌زاده از نویسندگانی است که در تمامی حوزه‌های ادبی از داستان کودکان، نوجوانان تا رمان برای بزرگسالان دست به نگارش زده ‌است.
او نوشتن را از دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان آغاز کرد.
جنگ ایران و عراق و مهاجرت از آبادان باعث شد مدتی از نوشتن باز بماند اما در سال 1370 اولین کتابش به نام ماجرای روباه و زنبور در شیراز چاپ شد؛ و از آن پس به شکل حرفه‌ای قدم به دنیای نویسندگی در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان گذاشت. از حسن‌زاده تا کنون بیش از 80اثر چاپ شده‌است. برخی از آثار او به زبانهای انگلیسی، مالایی و چینی ترجمه و انتشار یافته‌است.

 


فرهاد حسن زاده (متولد1341) یکی از  نویسندگان طنز پردازی است که در عرصه ی ادبیات کودکان و نوجوانان به خوبی درخشیده است . از بهترین آثار  طنز وی مجموعه کتاب‌هایی به نام  «روزنامه سقفی» و «لطیفه‌های  ورپریده» است. در این کتاب‌ها  که تقلیدی طنزآمیز از مطبوعات  جدی بزرگسالان است، کاراکترهای کودک و نوجوان آن در قالب هیات تحریریه یک روزنامه به بیان طنزآمیز مسایل روزمره‌ی کودکان و نوجوانان در جامعه امروز می‌پرداز
ند که این روش به دلیل زاویه دید متفاوت و کودکانه کاراکترهای آن، این اثر را از شیرینی و جذابیت بسیاری برخوردار ساخته است. این کتاب‌ها به دلیل ویژگی‌های مطبوعاتی آن، بیشتر بر طنزهای کلامی تکیه دارند اما علاوه بر آن طنزهای موقعیتی هم در آن‌ها دیده می‌شود.
 یکی از دلایل برجستگی طنز حسن زاده در این آثار، به کارگیری طیف وسیعی از شگردهای طنز آفرینی است که با ویژگی‌های سنی و ظرفیت های زبانی کودکان و نوجوانان متناسب است. این شگردها را می‌توان در سه دسته عمده‌ی لطیفه ، نقیضه و سایر شگردها تقسیم نمود.
اما آن‌هایی که نمی‌دانند، بهتر است بدانند که این مجموعه‌ی طنز روزنامه سقفی همکلاسی در ادامه‌ی همان روزنامه‌ی سقفی همشاگردی چاپ می‌شود.

 


لطیفه‌های ورپریده قرار نبود کتاب شود، اما
   به کوری چشم دشمن حالا کتاب شده تا به جای غصه و غم، همه با هم بخندیم تا دنیا به رویمان  بخندد.چون از قدیم گفته‌اند و هنوز هم می‌گویند:
«اگر نگیم و نخندیم، پیاز می‌شیم و می‌گندیم...»

 

آگهی تبریک
به همشاگردی‌هایی که پس از یک سال عز و التماس، بالاخره صاحب یک دست لباس نو شده‌اند، تبریک عرض نموده و امیدواریم که به پای همدیگر پیر شوند.


کلاس آدم شناسی
آدم‌ها انواع و اقسام دارند:
بعضی‌ها از دست بعضی‌ها کلافه‌اند؛مثل این :
بعضی‌ها دستپاچه‌اند؛ مثل این :
بعضی‌ها دست روی دست می‌گذارند؛ مثل این :

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.