دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

آناهید ملکه‌ی سایه‌ها اثر جمال‌الدین اکرمی

22 فروردین 1396 12:46 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 4.25 با 4 رای
آناهید ملکه‌ی سایه‌ها اثر جمال‌الدین اکرمی

آناهید ملکه‌ی سایه‌ها
نویسنده: جمال‌الدین اکرمی
نشر محراب قلم

 

جمال‌الدین اکرمی متولد سال 1336 از ابتدا به کارهای هنری علاقه‌مند بود. نقاشی را با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع کرد و سال 55 بود که به عنوان مربی نقاشی کانون در شهرهای گیلان و اصفهان مشغول به کار شد.
اولین کارهای تألیفی جمال‌الدین اکرمی سال‌ 67 به چاپ رسید. طبع روان او باعث شد تا نخستین کارهایش به مجموعه اشعارش اختصاص پیدا کند.
 اکرمی همچنان از آرزوهایش می‌گوید، از این که باید نوشت، خواند و تصویر کرد.

 

 

این کتاب که از نامزدهای دریافت جایزه‌ی لاک پشت پرنده نیز هست، رمانی تاریخی درباره ی شاپور اول ساسانی است که سه امپراطور رومی را شکست می‌دهد و همیشه درگیر جنگ بوده است. آناهید که عشق اوست ‌‌  ‌    ‌‌‌‌ مجبور است در کاخ بماند و با توطئه‌های مختلف و سایه‌های محیط ‌اطرافش مانند موبدها و سران مذهبی بجنگد.
این نویسنده بیان کرد: در این رمان می خواستم زن را به عنوان نماد مقاومت در کنار همسرش به نمایش بگذارم و از نبوغ نظامی «شاپورا اول ساسانی» صحبت کنم. خودم این رمان را خیلی دوست دارم و از منابع مختلفی چون شاهنامه استفاده کرده و سعی کردم نوجوانان را با تاریخ این دوره از سرزمینمان بیشتر آشنا می‌کند.
.
 
رمان تاریخی، فقط اتفاقات گذر تاریخ  نیست، بلکه آن چیزی است که بر پایه‌ی نوشته ها و آثار برجا مانده از  گذشته ها، در ذهن خیال پرداز نویسنده شکل گرفته است. از آنجا که تاریخ نگاران تنها به روایت جنگ‌ها و رویدادهای پیرامون شاهان و بزرگان بسنده می‌کنند، آنچه در هاله ی سایه‌ها و پشت دیوارهای حوادث تاریخی شکل گرفته، از قلم افتاده است.
تاریخ نگاران نوشته‌ها و کتیبه‌ها را کاوش
می‌کنند و نویسندگان سایه‌های پنهان در پشت دیوارهای زمان را. در رمانی که در دست دارید، از آناهید چندان خبری نیست. چرا که او پشت دیوارها زندگی می‌کند. در تنگنای سایه‌ها،  کتاب‌های تاریخی و کتیبه‌ها از او چندان یاد نکرده‌اند. من به ناچار از تخیل خود کمک گرفته ام تا در حد امکان او را از پشت دیوارها و سایه ها بیرون بکشم و از توطئه ی موبدان و نجیب زادگان پیرامونش باخبر کنم.

 

در جنگ میان آناهید و سایه ها،
چه کسی پیروز خواهد شد؟

شاید ناگزیر باشم که بگویم: دیوارها! دیوارها

 

شاپور، فرزند اردشیر ساسانی درگیر عشق آناهید، دختر مهرک، دشمن سرسخت اردشیر است. ازدواج پنهانی شاپور و آناهید، اردشیر را سخت به خشم می‌آورد. از سوی دیگر آشنایی شاپور با ملکه، دختر شاه هاترا، سبب ایجاد نقطه‌های تاریکی در ارتباط او و آناهید می‌شود. آناهید به سایه‌ها پناه می‌برد و دردهایش را پنهان می‌کند.
موبد کرتیر، موبد موبدان پارس به سبب علاقه‌ی شاپور و آناهید به مانی پیامبر، دست به توطئه می‌زند و روزگار آناهید تیره‌تر
 می‌شود. سرانجام آناهید که به تنهایی و گوشه‌نشینی روی آورده، شاپور را ترک می‌کند. شاپور با نگاهی به گذشته، موبد کرتیر را از راه کنار می‌زند و ...

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.