دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

من ملاله هستم اثر ملاله یوسف‌زی

17 فروردین 1396 12:56 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 3.5 با 8 رای
من ملاله هستم اثر ملاله یوسف‌زی

نویسنده ملاله یوسف‌زی
مترجمان: حسن حاج سید جوادی
گودرز شیدایی
نشر قطره

 

ملاله یوسف‌زی
متولد 1997
پاکستان


ملاله یوسف‌زَی (زاده‌ی‌12 ژوئیه 1997) دختر نوجوانی است که در دفاع از حق آموزش، توسط طالبان مورد هدف گلوله قرار گرفت. او فعال حقوق بشر و حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران اهل پاکستان است که در اکتبر 2012 توسط گروه طالبان و در راه بازگشت از مدرسه ترور نافرجام شد. این ترور با واکنش‌های شدید جهانی مواجه شده ‌است.
ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش درزمینه‌ی حق تحصیل کودکان، جایزه‌ی صلح نوبل سال 2014 را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد. ملاله، جوان‌ترین برنده‌ی این جایزه و پس از عبدالسلام(برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک) دومین پاکستانی برنده‌ی آن است.
او کتابی با عنوان من ملاله هستم نوشته ‌است. او  اعتقاد دارد که این تنها داستان خودش نیست، بلکه داستان 61 میلیون کودکی است که از درس و تعلیم محروم مانده‌اند. ورود کتاب من ملاله هستم به مدرسه‌های پاکستان ممنوع شده است.

کتاب من ملاله هستم توسط ملاله یوسف زی با همکاری «کریستینا لمب» روزنامه نگار بریتانیایی  به رشته تحریر در آمده است. ملاله در کتاب خود به داستان زندگی خود و شیوه و نوع نگاه مردم پاکستان به طالبان می پردازد.
این کتاب صدای اعتراض نوجوانی است که هرگز خاموش نخواهد شد.نوجوانی که جوان ترین نامزد دریافت جایزه نوبل است.او دختر مردی بود که اعتقاد داشت همه بچه ها حق دارند تا استعداد های بالقوه خود را شکوفا کنند.در سرزمینی که تولد پسر در خانواده ارزش و تولد دختر باعث ناراحتی آنها می شود ضیاء الدین پدر ملاله یک استثنا بود. ضیاء الدین خود برای اینکه بتواند تحصیل کند بسیار جنگید.زمانی که طالبان قدرت را در دست گرفتند بسیاری از مدارس را تعطیل کردند،تا پایان سال 2008 طالبان 400 مدرسه را تخریب کردند.ملاله در آن زمان 11 ساله بود و همیشه شاگرد اول کلاس بود.
تا 14 ژانویه سال 2009 تقریبا همه مدارس دخترانه تعطیل شده بودند. ملاله شروع کرد به وبلاگ نویسی برای بی بی سی با نام مستعار «گل مکئی». او حتی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت آنها ممکن است بتوانند مرا از رفتن به مدرسه باز دارند اما نمی توانند مرا از یادگرفتن باز دارند.
در بهار آن سال نزدیک به 2 میلیون نفر از دره سوات مهاجرت کردند از جمله خانواده خود ملاله که طی 2 ماه در 4 شهر مختلف سکونت کردند.تا اینکه سرانجام ملاله از جانب طالبان مورد هدف گلوله قرار گرفت.
او به بریتانیا انتقال و تحت مداوا قرار گرفت و اینک در بیرمنگهام زندگی می کند.او بنیادی به نام ملاله تاسیس کرده و بیشتر جایزه و هدایای خود را صرف این بنیاد که بنیاد ملاله نام دارد کرده است.


من اهل کشوری ‌ام که آفریده‌ی نیمه شب، اما وقتی که در آستانه‌ی مرگ قرر گرفتم، درست در روز روشن بود.
یک سال به قصد مدرسه خانه را ترک گفتم و دیگر برنگشتم؛ به ضرب گلوله‌ی طالبان، مرا بی‌هوش از پاکستلن با هواپیما به خارج فرستادند. بعضی‌ها می‌گفتند دیگر به کشور بر نخواهم گشت، ولی در دل می‌دانستن که چنین نخواهد شد. دل کندن از کشوری که آن را دوست داشته باشید کار چندان ساده‌ای نیست.


تنها آرزویم این است فرزندان من و همه‌ی افراد وطنم تا جایی که برای من مقدور باشد، آموزش ببینند. منتهی وقتی نیمی از رهبران دروغ می‌گویند و نیمی دیگر با طالبان در حال مذاکره هستند، آدم به کجا باید پناه ببرد؟
 بالاخره یک نفر باید صحبت کند.

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.