دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

خوان هشتم اثر محمود پوروهاب

16 فروردین 1396 12:38 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
خوان هشتم اثر محمود پوروهاب

خوان هشتم
نویسنده: محمود پوروهاب
تصویرگر: گلریز گرگانی
کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان

محمود پوروهاب
متولد1340
داستان‌نویس و شاعر کودکان و نوجوان

 

محمود پور وهّاب در سال 1340 در روستاي مشايه از شهرستان  رودسر به دنيا آمد. او از دوران كودكي به شعر علاقه داشت. اكنون، نزديك به بيست سال است كه در حوزه ادبيات كودك و نوجوان فعالیت دارد.حاصل اين سال‌ها، پنجاه كتاب شعر، داستان، زندگينامه، حقيق و بررسي و حدود صد مقاله پژوهشي و نقد است. پوروهاب مسئول شعر ماهنامه‌هاي سلام بچه‌ها و پوپك و همين‌طور كارشناس ادبي مجله باران است.

 

نامه‌ی نامور، برگزیده‌ی دوازده جلدی از داستان‌های شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر و حماسه سرای قرن چهارم ایران است. این مجموعه با نثری ساده و امروزی روایت شده است.
شغاد فرزند زال از کنیزکی نوازنده است. با وجود چهره ی بسیار زیبا، طالع بینان او را شوم و نابود کننده آینده خاندان زال می دانند. زال او را به پادشاه کابل می سپارد. شاه کابل او را گرامی می دارد و دخترش را به همسری شغاد در می آورد. به امید اینکه دیگر رستم از کابل مالیات نگیرد. اما ماموران زابلستان طبق معمول هر سال باج می خواهند. شغاد که همیشه خود را از خانواده رانده شده می داند .

خوان هشتم، بازنویسی ساده از مرگ رستم به دست شغاد برادر ناتنی اش است. باز نویس این مرحله از زندگی رستم را به خوان هشتم تعبیر می کند و اثری حماسی می آفریند. داستان به شیوه ای خلاقانه روایت می شود و زبان ادبی و عاطفی و تصاویر زیبا و رنگی کتاب، مخاطب 12-15 را به خواندن شاهنامه تشویق
می کند.


پسر زال می‌آید، می‌گویند پهلوانی است، شیرافکن و بالا بلند؛ اگر به زورمندی رستم نیست، همتای زواره است.
می‌گویند از همه‌ی برادران زیباتر است.
گویند دختر شاه کابل یک دل نه، صد دل عاشق بوده و آن‌قدر در گوش مادر از عشق او گفته تا او را به شغاد دادند.

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.