دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

رمان هستی اثر فرهاد حسن‌زاده

22 اسفند 1395 09:37 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 3.06 با 32 رای
رمان هستی اثر فرهاد حسن‌زاده

فرهاد حسن زاده فرهاد حسن‌زاده
متولد 1341
نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار، طنزنویس


درباره نویسنده
فرهاد حسن‌زاده از نویسندگانی است که در تمامی حوزه‌های ادبی از داستان کودکان، نوجوانان تا رمان برای بزرگسالان دست به نگارش زده‌ است.
او نوشتن را  از دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان آغاز کرد.
جنگ ایران و عراق و مهاجرت از آبادان باعث شد مدتی از نوشتن باز بماند اما در سال 1370 اولین کتابش به نام ماجرای روباه و زنبور در شیراز چاپ شد؛ و از آن پس به شکل حرفه‌ای قدم به دنیای نویسندگی در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان گذاشت. از حسن‌زاده تا کنون بیش از 80 اثر چاپ شده‌است. برخی از آثار او به زبان‌های انگلیسی، مالایی و چینی ترجمه و انتشار یافته‌است.


رمان هستی درباره هستی
رمان نوجوان «هستی» در چهار فصل و 262 صفحه در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است. لحن ساده و صمیمی‎ این داستان، مخاطب را با شخصیت‌ها همراه می‌کند.
حسن‌زاده برای نوشتن داستانش، قالب رمان را انتخاب کرده است. او برای مخاطب نوجوانش یک رمان رئالیستی از روزهای شروع جنگ ایران و عراق نوشته است.
شخصیت‌هاي داستان برای مخاطب آشنا و باورپذیر است  به گونه‌ای که مخاطب در فرایند خواندن متن داستان در پی پیدا کردن نمونه‌های آن در زندگی واقعی‌اش است . حوادث زندگی هستی در روزهای جنگ به قدری واقعی و باورپذیرند که گویی نویسنده شانه به شانه هستی در حرکت بوده و وقایع زندگی او را ثبت می‌کرده است.
عنوان هستي از شخصیت اصلی داستان گرفته شده است.
«هستی»، داستان دختر نوجوانی‌ است که نمی‌خواهد مثل دختر‌های هم سن و سالش باشد و کارهای دخترانه کند. او دوست دارد کارهای پسرانه بکند. آرزو دارد وقتی بزرگ شد راننده تریلی، خلبان و یا دروازه‌بان تیم صنعت نفت آبادان شود. آرزویی که کمتر دختری در سن و سال او دارند. اما با شروع جنگ و اتفاقاتی که سر راه هستی و خانواده‌اش قرار می‌گیرد، نگاه هستی به آدم‌ها و محیط اطرافش عوض می‌شود. او به مدد قرارگیری‌اش در یک موقعیت نا‌خواسته پوست می‌اندازد و بزرگ می‌شود و می‌فهمد که برای قوی بودن فرقی نمی‌کند که زن باشد یا مرد. به گفته سیمون دوبوار «انسان چیزی جزء آنچه انجام می‌دهد نیست؛ یک زن، زن به دنیا نمی‌آید بلکه زن می‌شود.» هستی برخلاف میل قلبی‌اش و اینکه نمی‌خواهد رفتارهای دخترانه داشته باشد، بر اثر شرایط حاکم بر جامعه، نگرانی و حساسیت بالای او نسبت به پیرامونش به دگرگونی می‌رسد تا در پایان داستان از او یک دختر قوی و نیرومند ساخته شود.

 

 

مصاحبه با فرهاد حسن‌زاده

سه کتاب از شما با عناوین هستی، لبخندهای کشمشی یک خانواده خوشبخت و لطیفه‌های ورپریده در جشنواره حضور داشته که از کتاب‌های منتخب بچه‌ها بوده. اگر شما بخواهید خواندن یکی از این‌ها را حتما پیشنهاد بدهید، کدام عنوان را توصیه می‌کنید؟
در واقع پاسخ این پرسش تا حدودی سخت است اما اگر قرار باشد فقط یک کتاب را بخوانند، پیشنهادم کتاب «هستی» است. چون رمان است و خواندن رمان معمولا به خواننده‌ها دید متفاوت‌تری نسبت به زندگی می‌دهد و آن‌ها را به سفری می‌برد که شاید هرگز در زندگی تجربه نکرده‌اند. هستی داستان شخصیت محوری است که تا حدودی می‌تواند الگویی مناسب برای بچه‌هایی باشد که در زندگی شرایط سخت و دشواری دارند. می‌تواند به آن‌ها امید بدهد که هستی‌شان را بپذیرند.

دغدغه‌ی مهم شما در مورد نوجوانان چیست؟
دغدغه‌ی من شناخت دغدغه‌های بچه‌ها و نوجوانان است که تقریبا کار مشکلی است. ما از سال‌های نوجوانی فاصله گرفته‌ایم و موارد و موضوعات پراهمیت برای ما در آن دوره احتمالا برای نوجوانان امروز جذاب نیست. دوست دارم بدانم که نوجوان امروزی چه چیزی دوست دارد؟ به چه چیزی فکر می‌کند؟
البته در مجموع با خواسته‌های نوجوانان خیلی هم بیگانه نیستم. نوجوان امروزی دوست دارد زندگی واقعی خودش را در داستان ببیند و بخواند. آن‌ها دوست دارند از عشقی گفته شود که خاص دوره‌ی نوجوانی و پاک است درست مانند خود نوجوانان......

آیا کتاب خواندن می‌تواند تاثیرات خاصی بر نوجوان داشته باشد که او را از همسالان دیگر خود متمایز کند؟
بله. بچه‌هایی که بیش‌تر کتاب می‌خوانند، دنیای متفاوت‌تری دارند. از عادت و زندگی روزمره فاصله می‌گیرند، متفاوت فکر می‌کنند و در برابر مشکلاتشان عملکرد بهتری دارند و در کل درک‌شان نسبت به دنیای پیرامون بیش‌تر است.

کتاب خوب یعنی چه کتابی؟
به هر حال انسان خیلی در زندگی فرصت ندارد که تمام کتاب‌ها را بخواند و خوب یا بد را از میان آن‌ها انتخاب کند. بحث هزینه‌ی زمان و هزینه‌ی مالی در این میان مطرح است. کتاب خوب خودش را به نمایش می‌گذارد. کتاب خوب کتابی است که جذابیت داشته باشد، سرگرم کننده باشد، به مخاطب و دانسته‌های او چیزی بیفزاید و او را به تفکر و پرسشگری وادارد.


آیا کتاب جدیدی برای نوجوانان در دست نگارش یا چاپ دارید؟
بله. کاری هست با عنوان «ماه در چاه» که بازآفرینی داستان بیژن و منیژه از ادبیات کهن و کلاسیک ایران، شاهنامه است. این کتاب را انتشارات پنجره در مجموعه‌ای به نام عاشقانه‌های ملل منتشر خواهد کرد.
اگر بخواهید خواندن زندگی‌نامه‌ها را به بچه‌ها پیشنهاد کنید، آن افراد چه کسانی هستند؟
بچه‌ها نیاز دارند آینده‌ای را برای خودشان تصویر کنند و خواندن زندگی‌نامه به آن‌ها کمک می‌کند الگوسازی کنند. پیشنهاد من مطالعه‌ی زندگینامه‌ی سه شخصیتی است که خودم نیز نگارش آن‌ها را داشتم. در نگارش این زندگی‌نامه‌ها از روایت داستانی بهره گرفته شده است.

اولی مربوط به امیر کبیر است که اتفاقا بخشی از این متن، در کتاب درسی فارسی هشتم نیز آمده است.
دومی درباره‌ی دکتر محمد قریب، بنیان‌گذار طب کودکان در ایران
سومی درباره‌ی خواجه‌نظام الملک


کدام یک از کتاب‌هایی که در دوره‌ی نوجوانی خوانده و روی شما تاثیرگذار بوده‌اند را به خاطر دارید؟
قصه‌های صمد بهرنگی

 

 با سپاس فراوان از فرهاد حسن‌زاده
بهمن1395

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.