دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

قصه‌های شیرین ایرانی پدید آورنده مژگان شیخی

05 تیر 1396 14:27 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
قصه‌های شیرین ایرانی پدید آورنده مژگان شیخی

قصه‌های شیرین ایرانی
پدید آورنده: مژگان شیخی
انتشارات سوره مهر

مژگان شیخی
       متولد1341
    مترجم


مژگان شيخي متولد سال 1341 دانش آموخته‌ی رشته‌ی زبان انگليسي است. از سال 1363 كار نوشتن را با داستان «بلبل نوك‌طلا و باغ آرزوها» آغاز كرد. وي هم در زمينه ادبيات كودكان و هم ادبيات بزرگسالان فعاليت داشته و تاكنون بيش از بيست عنوان از كتاب‌هايش به چاپ رسيده است كه برخي  از آنها در حال تهيه براي فيلم‌هاي سينمايي است.  برگزيده بيست و ششمين دوره جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي و شانزدهمين دوره جايزه جهاني كتاب سال در دي ماه 1387است.


کلیله و دمنه نخستین جلد از مجموعه کتاب های قصه های شیرین ایرانی است که به همت مژگان شیخی گردآوری شده است. مجموعه کتاب های قصه های شیرین ایرانی با هدف گردآوری و بازنویسی ادبیات کهن ایران برای کودکان و نوجوانان تهیه شده است.

کلیله و دمنه جلد نخست از این مجموعه و شامل 32  قصه است، از جمله کلمه ی جادویی، سگ طمع کار، چاه واژدها، روباه و طبل، کلاغ ومار و... مژگان شیخی از میان انبوه قصه های کلیله و دمنه این 32 حکایت را انتخاب و با نثری روان بازنویسی کرده است. تصویرسازی این کتاب را نرگس دلاوری برعهده داشته است.

متن کلیله و دمنه در اصل هندی و به زبان سانسکریت است که ابن مقفع آن را از زبان پهلوی به عربی برگرداند. ریشه ی داستان های آن را می‌توان در افسانه ها و حماسه های هندی  جست و جو کرد، کلیله ودمنه، که گویا در زمان یکی از حاکمان هند نوشته شده است، تاکنون به زبان‌های گوناگونی از جمله پهلوی، سریانی و عربی ترجمه شده است.

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.