دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

آسفالتی‌ها اثر تاد استراسر

01 تیر 1396 13:18 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
آسفالتی‌ها اثر تاد استراسر

آسفالتی‌ها
نویسنده: تاد استراسر
مترجم:ناصر زاهدی
نشرافق


تاد استراسر
       متولد1950
      نیویورک

 

«شایدی» با نام اصلی «جس» دختری 15-16 ساله است که بیماری پیسی دارد و تمام بدنش لکه لکه است او که از خانه فرارکرده، فرزند مادری معتاد است که در گذشته در سیرک کار می‌کرده است. مادر که از پس مخارج شایدی و دیگر بچه هایش برنمی آید او را از خانه بیرون می‌کند و شایدی به خیابان های نیویورک پناه می‌آورد.

شایدی همراه با «تومورو»، «خرمگس»، «رنگین کمان»، «جواهر»، «اوجی» و «اشکی» گروهی به نام «آسفالتی ها» را که 12 تا 21 ساله هستند را تشکیل می‌دهند. هر کدام از آن ها به دلیلی از خانه فرار کرده و به خیابان ها آمده اند و هر یک قربانیان خشونت هستند که اکنون با دزدی، گدایی، روسپی گری، فروش مواد مخدر و ... روزهای خود را سپری می کنند.

نوجوانان بی گناهی که برای به دست آوردن یک روز سرپناه یا یک لقمه نان هرکاری می‌کنند، اغلب روی روزنامه می‌خوابند و در روزهای سرد زمستانی در سطل های آشغال آتش روشن می کنند تا خود را گرم کنند. آن ها چاره‌ ی دیگری جز بزهکاری ندارند. اغلب شخصیت های فرعی داستان همچون «بابی» نگهبان کتابخانه نسبت به این بچه ها بدبین و خشن هستند و به دنبال سوء استفاده از آن ها می گردند. اما برخی از بزرگسالان نیز با آن ها مهربان هستند، از جمله «آنتونی» کتابدار و یا برخی از رهگذرانی که به آن ها پول و یا غذا می دهند.

  مخاطب همپای آن‌ها  گرسنگی، سختی و درد می‌کشد و به همین دلیل مخاطبی که آن را زیسته عواقب این گونه زندگی ها را می داند.

کشمکش شخصیت ها با طبیعت، با خود، خانواده، بیماری، فقر و اعتیاد است. داستان دارای اپیزود است و در هر اپیزود یکی از آن ها در پی سرنوشت مرگبار خود از صحنه ی زندگی محو
 می شوند.
 اما در نهایت شایدی که سرنوشت دوستانش را می بیند به کمک آنتونی کتابدار سعی می کند به اشکی، تنها باقیمانده‌ی گروه کمک کند تا به نزد خانواده بازگردد و در نهایت خود نیز تصمیم می گیرد به گروه همزیستی نوجوانان برود و زندگی جدیدی را آغاز کند. داستان بسیار حس برانگیز، عاطفی و در عین حال تلخ است اما منعکس کننده‌ی واقعیت‌های جوامع امروزی است.

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.