دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

چگونه دنیا را متحد کنیم؟

08 خرداد 1396 13:57 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 2 رای
چگونه دنیا را متحد کنیم؟

چگونه دنیا را متحد کنیم؟
اخلاق برای کودکان و نوجوانان


نویسندگان: برژیت لابه، میشل پوش
برگردان: پروانه عروج نیا
با مقدمه‌ی مصطفی ملکیان
انتشارات آسمان خیال

برژیت لابه
متولد 1960
فرانسه

میشل پوش
متولد 1960
فرانسه


نگاهی بر کتاب
هيچ انسانی فقط برای خودش زندگی نمی کند. همواره انسان‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند و ما را در زندگی همراهی می کنند. موقعیت‌هایی در زندگی وجود دارد که احساس می‌کنیم با ما به عدالت رفتار نشده است، یا موقعیت‌هایی که نمی‌دانیم باید از خود دفاع کنیم یا نه. چرا زندگی ما انسان‌ها با هم، گاهی زشت و گاهی دشوار است؟ این‌ها همه موضوعاتی است که کتاب " چگونه دنیا را متحد کنیم” ؟آن‌ها را توضیح می‌دهد.

این کتاب همچنین توضیح می‌دهد که ما چه تفاوت‌هایی با هم داریم و بنا بر این چه‌قدر مهم است که بتوانیم یکدیگر را درک کنیم ، چون هر چه بیشتر تفاوت‌هایی را که با هم داریم، بدانیم و به آن‌ها توجه داشته باشیم ، زندگی‌مان با هم در این جهان ، آسان‌تر
و زیباترمی‌شود.

 

هی تو چه می خواهی؟ من یک کلمه از حرف هایت را هم نمی فهمم!
دو کشور با هم وارد جنگ می شوند، ابتدا با چوب و چماق به جان یکدیگر می افتند و عده ای سخت زخمی می شوند، ناگهان آنها صاحب تفنگ می شوند حالا بعد از هر زد و خوردی باید زخمی ها را جمع کرد البته خیلی ها ممکن است مرده باشند. بعد از مدتی، سربازان مجهز به مسلسل و بمب می شوند.


 
در این حالت، دیگر کم تر مجروحی وجود دارد، زیرا هر بمبی هزاران انسان را می کشد، و در پایان هر دو کشور به طور کامل ویران می شوند».
هیچ کس نمی تواند زیبایی را دقیقاً تعریف کند. روی زمین بیش از شش میلیارد انسان زندگی می کنند که دوازده میلیارد چشم و گوش دارند و هرگز هیچ کدام به یک شکل و شیوه
نمی بینند و نمی شنوند.

آیا توجه به آنچه برای دیگران زیباست، سبب نزدیک شدن ما به دیگران نمی شود؟ برای این کار حتما لازم نیست ذوق و سلیقه ی دیگران را بپذیریم و از سلیقه ی خود چشم بپوشیم . بهتر نیست به این ترتیب از دیوار جدایی رد شویم و در دوستی را باز کنیم؟
آیا عادلانه است که در برخی کشورها بچه های ده ساله در کارخانه ها کار کنند؟  یا آدم ها ناچار باشند در خیابان بخوابند؟ آیا عادلانه است که بعضی آدم ها برای درمان بیماریشان پولی نداشته باشند؟ کسی که فکر می کند برای خشونت دلیل وجود دارد، خشونت ورزی را مجاز می کند و چنین می پندارد که خشونت هم یک زبان یا روشی برای ارتباط با دیگران است . بعضی انسان ها جنگ طلب اند، اما بیشتر انسان ها خواهان صلح اند و جنگ را دوست ندارند. آنها خوب
می دانند که باید از صلح پاسداری کنند، پس چرا همیشه و در همه جای دنیا صلح برقرار نیست؟


بعضی از انسان‌ها خواهان جنگند.چنین انسان‌های  همیشه بوده‌اند و حتماً در آینده هم خواهند بود. اما بیشتر انسان‌ ها خواهان صلح اند و از جنگ خوششان نمی‌آید و این را هم خوب می‌دانند که باید از صلح و آرامش پاسداری کنند، پس چرا در دنیا همیشه صلح وجود ندارد؟

 

گفت‌و گو با مصطفی ملکیان
مصطفی ملکیان متولد1335، فیلسوف و روشنفکر ایرانی است. بخش عمده‌ی پژهش‌های او در حوزه‌ی اخلاق، دین، فلسفه‌ی دین، اگزیستانسیالیسم، روان‌شناسی، علوم انسانی، روش تحقیق و روشنفکری است..
 آثار مصطفی ملکیان  تألیف و ترجمه و ویرایش هستند.

 

تعریف کوتاه شما از کتاب خوب چیست؟
 کتاب خوب کتابی است که درباره‌ی موضوع یا مسئله یا مشکلی که به آن می‌پردازد صحیح‌ترین، دقیق‌ترین، عمیق‌ترین و واضح‌ترین سخن را بگوید. به لحاظ موضوع نیز کتاب خوب، کتابی است که حال خواننده را خوب‌تر و خوش‌تر کند.


 آیا طرح موضوع عشق را در کتاب‌های تالیفی برای گروه سنی نوجوان مناسب می‌دانید؟
بلی به شرط این‌که از همه‌ی پدیده‌هایی که نام «عشق» دارند سخن به میان آید، و نه فقط از عشق ناشی از غریزه‌ی جنسی (Erotic love)


از نظر شما مهم‌ترین دغدغه‌‌های نوجوان امروزی چیست؟
 مهم‌ترین دغدغه‌ی هر نوجوانی، خوش زیستن است.


اگر بخواهید خواندن زندگی‌نامه‌ای را به بچه‌ها پیشنهاد دهید، زندگی‌نامه‌ی چه کسانی است؟
زندگی‌نامه‌ی فرزانگان، فیلسوفان، عارفان، هنرمندان و ادیبان است.


لطفا یک جمله درباره‌ی کتاب و کتابخوانی بفرمایید.
کتاب خواندن هم لذت‌آور است و هم منفعت‌بخش. منفعت بخشی‌اش دست کم به این است که می‌فهمیم مشکلات ما منحصر به ما نیستند و دیگران نیز مشکلات دارند و هم درمی‌یابیم که برای هر مشکلی راه‌های فراوانی وجود دارند و نه فقط آن راهی که به ما آموخته‌اند.

 

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.