دات نت نیوک

اخبار و اطلاعیه ها

گفتگو با هادی خورشاهیان

08 خرداد 1396 13:14 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
گفتگو با هادی خورشاهیان

هادی خورشاهیان
متولد 1352
شاعر و نویسنده داستان کوتاه


درباره سراینده
هادی خورشاهیان (زاده‌ی1352 در گنبد کاووس) شاعر و نویسنده مطرح خراسانی پایتخت‌نشین، علاوه‌بر آثار فراوانی که در
حوزه شعر و داستان نوجوان دارد، به‌تازگی سه رمان بزرگ‌سال خود را که همه از ویژگی «پست مدرن» برخوردارند، به چاپ رسانده است..ایشان همکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه صدور مجوز و سانسور(ممیزی) برای کتاب های داستان مشغول به کار است.


مرد گفت:
«سال‌های شصت بود
سال‌های جنگ
سال‌های هشت سال جنگ نا برابرو...
پیش رو شهادت برادر و...
سال‌های اسلحه
سال‌های تانک و آرپی جی
سال‌های بمب روی سقف خانه‌ها.»

کتایون رجبی ‌راد درباره دلیل انتخاب این شعر برای ترجمه گفته است شعر بلند «سال‌های 60» ویژگی‌هایی داشت که در کمتر شعری دیده بودم. نخست آن‌که حال و هوای مدرسه را در خود دارد؛ حال و هوایی که برای تمام مردم دنیا آشناست. این می‌تواند به مخاطب انگلیسی زبان نشان دهد که ما در چه زمانی دچار جنگ شدیم. انتظارات خانواده‌های بچه‌های مدرسه‌ای چه بود اما ناگهان چه اتفاق ناگواری برای فرزندانشان رخ داد.


مصاحبه با سراینده

اثری از شما با نام «این که روی تخته است کشور است» در جشنواره حضور دارد که شعری است با مضمون دفاع مقدس. آیا این انتخاب‌تان علت خاصی دارد؟    
بله، دفاع مقدس یکی از دغدغه‌های شخصی من است چون فرزند شهید هستم. پدرم زمانی که من 9 سال داشتم شهید شد. از سال‌های 1359 تا 1367 که دوران نوجوانی‌ام بود هر هفته در مراسم تشییع شهدا شرکت می‌کردم. دفاع مقدس یکی از علائق و افتخارات برای من است و به نظر من بعد از انقلاب مهم‌ترین برهه در تاریخ ایران به حساب می‌آید. در تعهد نویسندگی من 50‌ تا از فعالیت‌هایم مربوط به کودکان و نوجوانان است. درست است که از جنگ فاصله گرفته‌ایم و توقع نداریم بچه‌ها از جنگ دفاع کنند، اما وظیفه‌ی خود می‌دانم در حد بضاعتم، آنان را با این مقوله آشنا کنم. این اثر منظومه‌ی نوجوان است که به انگلیسی هم ترجمه و چاپ شده است. برای 12 تا 17 سال سروده شده و سعی
 شده از دیدگاه نوجوان منتقد، به موضوع جنگ نگاه کند. از اول مهر که آغاز هفته‌ی دفاع مقدس نیز هست شروع می‌شود. از دیدگاه خودم سعی کردم نگاه جامعی به این موضوع داشته باشم. منتقدین مختلفی نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند.


با علایق و دغدغه‌های نوجوان امروزی چه‌قدر آشنا هستید؟
من در 12 اثری که تاکنون برای نوجوانان منشر کرده‌ام سعی کردم به این دغدغه‌ها بپردازم. در یکی از رمان‌ها به 16 آذر که روز دانشجو است پرداخته‌ام چون نوجوانان در آستانه‌ی نه چندان دوری برا دانشجو شدن قرار دارند. به موضوعاتی چون تحریم تنباکو، اشباح و ژانر وحشت، دفاع مقدس پرداخته‌ام. رمان پست مدرن، رمان وبلاگی دارم و همواره سعی کرده‌ام تنوع را  در نوشتن از نظر سبک، فرم، محتوا و موضوع مد نظر قرار دهم.
با توجه به این‌که شما از کارشناسان وزارت ارشاد برای بررسی کتاب و آثار پیش از چاپ برای صدور مجوز هستید، به علایق نوجوانان در آثار برای مثال به موضوع عشق، چه میزان توجه دارید؟
ما در وزارت ارشاد آیین‌نامه و ضوابطی داریم که بر طبق آن، این بررسی‌ها صورت می‌گیرند. برای مثال در آثار ترجمه، گاهی مطالب همسو با جامعه‌ی ما نیست و طبق ضوابط پیش می‌رویم. در مورد  نویسندگان خودمان، موضوع عشق، به نوعی تابو است که به آن نمی‌پردازند. اگر در مواردی خاص مطالب طرح شده در کتاب در آیین نامه نیامده باشد، سعی می‌کنم آن موضوع را با جامعه و فرهنگ و ذهنیت خودمان تطبیق دهم و تعادل را مد نظر قرار دهم.

 

اگر بخواهید یکی از کتاب‌هایتان را به بچه‌ها پیشنهاد بدهید که‌بخوانند، کدام اثر از شماست؟
جدیدترین رمانی که نوشته‌ام عنوانش« این راز مال من است» از انتشارات ایران بان است. موضوع آن تک فرزندی و آمادگی خانواده برای به دنیا آمدن فرزند دوم است. خوشبختانه این کتاب در نقدهای انجام شده نیز خوش اقبال بوده است.


از بهترین کتاب‌هایی که در دوره‌ی نوجوانی خوانده‌اید چیزی به خاطر دارید؟
ما در آن زمان کتاب بزرگسال می‌خواندیم چون متاسفانه کار تالیفی شاخصی نبود. آثار استاد ارجمند محمود حکیمی کارهای تاثیرگذاری بود و هم‌چنین آثار ژول ورن و آیزاک آسیموف

 

خواندن زندگی نامه‌ی چه کسی را به بچه‌ها پیشنهاد می‌کنید؟
زندگی‌نامه‌ی حیرت‌انگیز داستایفسکی

جمله: من هستم، پس کتاب می‌خوانم.


  سپاس آقای خورشاهیان

 

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.